Хотиті, щоб з віком Ваш мозок залишався здоровим, а розум – гострим? Продовжуйте практикувати йогу. Нещодавнє дослідження здорових жінок похилого віку показало, що у тих, хто практикує хатха-йогу протягом 8 років і більше, товщина кіркового шару, як виявилося, вище в тих зонах мозку, які відповідають за когнітивні функції (увагу і робоча пам’ять), ніж у контрольної групи випробовуваних. Це, на думку дослідників з сайту https://karapuzya.com.ua/, може свідчити про захисної функції когнітивних процесів.
«Ми не проводили жодних когнітивних тестів, тому не можемо встановити зв’язок між товщиною коркового шару і процесом пізнання. Але наша гіпотеза припускає наявність цього зв’язку, оскільки більш ранні дослідження показали кореляцію між практикою йоги і поліпшенням когнітивних функцій», – говорять автори Rui Ferreira Afonso і Elisa Harumi Kozasa (співробітники лікарні Israelita Albert Einstein в Бразилії). Дослідження минулого року показало поліпшення мозкових процесів у старіючих дорослих, які займаються кундаліні-йогою і медитацією.
З чим пов’язані ефекти впливу йоги на мозок?
Автори припускають, що асана і пранаяма сприяють поліпшенню когнітивних функцій мозку, тому що вимагають вищої ступеня зосередженості. Увагу та робоча пам’ять є незамінними ресурсами в практиці йоги. Також наголошується, що йога являє собою споглядальну практику, і що необхідна медитативна діяльність також відіграє роль у збереженні когнітивної функції. «Йога передбачає практику поз, дихальні вправи і медитацію. Незважаючи на те, що йога, практикується на заході, приділяє велику увагу фізичній стороні вправ (постановка в пози і дихальні вправи), вона не обмежується лише фізичною тілесністю. За визначенням, йога – це медитативна діяльність, оформлена у форматі фізичних поз, які повинні бути засновані на уважності (Taimni, 1961)», – зазначають автори. Попередні дослідження також пов’язували медитативну концентрацію з підвищенням щільності сірої речовини мозку, і підвищенням рівня уважності.
Незважаючи на те, що дане дослідження, опубліковане у випуску видання Frontiers in Aging Neuroscience, зробило об’єктом свого вивчення виключно жінок у віці 60 років і старше, автори вірять, що їх результати актуальні і для всього населення в цілому. «Для молодих людей важливо готуватися до здорової старості. Чим раніше ми почнемо практикувати йогу, тим більше, можливо, проявляться її кумулятивні ефекти», – вважають вони.